Oversigt over praktipladsgodkendte plastvirksomheder

På siden her kan du se de danske plastvirksomheder, der er godkendt til at tage plastmagerelever og finde kontaktinformation.

Navn

Adresse

Postnr

Tlf.nr.

Web

Email

Molytex A/S Smedeland 12 2600 Glostrup 43636363 www.molytex.com molytex@molytex.dk
Forbo Siegling Danmark A/S Kirkebjerg Parkvej 34 2605 Brøndby 43462709 www.forbo-siegling.dk siegling.dk@forbo.com
J. J. Kühn A/S Elektronvej 3 2670 Greve 43964041 www.jjkyhn.dk jd@jjkyhn.dk
Norlip A/S Svejsegangen 12 2690 Karlslunde 46151400 www.norlip.dk nordlip@nordlip.dk
MEC A/S Industriparken 23 2750 Ballerup 44973366 www.mec.dk danmec@mec.dk
Gn Hearing A/S Lautrupbjerg 7 2750 Ballerup 45752222 www.resound.dk teamvendor@gnresound.dk
Licht A/S Kirstinehøj 36D 2770 Kastrup 32972331 www.licht.dk info@licht.dk
Icopal Danmark A/S Amager landevej 233 2770 Kastrup 44885500 www.icopal.dk vej.her@icopal.dk
Colgate-Palmolive A/S Bredevej 2 2830 Virum 43209200 www.colgate.dk cpdk@colpal.com
Scan-Form Værktøjsfabrik ApS Bakkegårdsvej 111 3050 Humlebæk 49194480 www.scanform.dk info@scanform.dk
Coloplast A/S Holtedam 1 3050 Humlebæk 49111111 www.coloplast.com suppliersdk@coloplast.com
Codan Steritex ApS Højvangen 6 3060 Espergærde 49121111 codan@codansteritex.dk
Carmo A/S Højvangen 19 3060 Espergærde 49122100 www.carmo.dk mail@carmo.dk
Henro-Tek ApS Tinvej 20C 3060 Espergærde 49130022 www.henro-tek.dk post@henro-tek.dk
Coloplast A/S Aa.Louis-Hansens Alle 15 3060 Espergærde 49111111 www.coloplast.com dkfn@coloplast.com
Rika Plast A/S Saunte Bygade 12 3100 Hornbæk 49750130 www.rika.dk
Preiteck Plast A/S Skovgårdsvej 25A 3200 Helsinge 48799379 www.preiteck.dk preiteck@preiteck.dk
Expandet Screw Anchors A/S Postboks 59 Svendebuen 2 3230 Græsted 70227979 www.expandet.dk expandet@expandet.dk
Knudsen Plast A/S Industrivej 21 3300 Frederiksværk 47760101 www.knudsen-plast.dk info@knudsen-plast.dk
J. Krebs & Co. A/S Industrivej 1 3320 Skævinge 48288500 www.krebs-co.dk krebs@krebs-co.dk
Pmh Plast ApS Hammersholt Erhvervspark 26 3400 Hillerød 69157100 info@pmhplast.dk
Meditec Plaststøbning A/S Kratbjerg 338 3480 Fredensborg 48483636 www.meditec.dk admin@meditec.dk
Gerresheimer Vaerloese A/S Walgerholm 2 3500 Værløse 44657400 www.gerresheimer.com info-plastics@gerresheimer.com
Poul Willumsen P/S Ryttermarken 3 3520 Farum 44955200 www.poul-willumsen.com info@poul-willumsen.com
A. Johnsen Industri A/S Farum Gydevej 67 3520 Farum 44956100 www.a-johnsen.dk aji@post.tele.dk
Thomsen Plast ApS Lystrupvej 7 3540 Lynge 48189787 www.thomsenplast.dk thomsenplast@email.dk
Ulstrup Plast A/S Industrivej 7 3540 Lynge 70233060 www.up.dk info@up.dk
Widex A/S Nymøllevej 6 3540 Lynge 44355600 www.widex.com widex@widex.com
Harpun A/S Lindholmvej 15 3550 Slangerup 48278622
Dancop A/S Banegraven 6 3550 Slangerup 47333100 www.dancop.com dancop@it.dk
PBN Medicals Denmark A/S Knud Bro Alle 4 3660 Stenløse 47192700 www.pbn-medicals.dk
Nunc A/S Kamstrupvej 90 4000 Roskilde 46312000 www.nuncbrand.com
Radiflex ApS Møllehaven 18 4040 Jyllinge 46730055 www.radiflex.dk contact@radiflex.dk
Hbn – Teknik A/S Bragesvej 16 4100 Ringsted 57611700 www.hbn.dk hbn@hbn.dk
Schneider Electric Danmark A/S Tinvej 1 4100 Ringsted 44207000 www.lk.dk villy.pedersen@lk.dk
Michael Lundbech A/S Bragesvej 5 4100 Ringsted 57610964 www.michaellundbech.dk kontakt@michaellundbech.dk
Plastmo A/S Odinsvej 9 4100 Ringsted 57666666 www.plastmo.dk plastmo@plastmo.dk
Gravenhorst Plast A/S Sandbyvej 57 4171 Glumsø 57643344 www.gravenhorst-plast.dk info@gravenhorst-plast.dk
CUC Engineering A/S Industrivej 29 4200 Slagelse 58500522 www.cuc.dk info@cuc.dk
Dbi Plastic A/S Stationsvej 5 4295 Stenlille 57894800 www.dbiplastics.com info@dbi.dk
Ulfoss Plastic A/S Spånnebæk 25 4300 Holbæk 59435700 www.ulfoss.dk ulfoss@ulfoss.dk
Euro Plast A/S Bødkervej 1 4300 Holbæk 59435700 www.ulfoss.dk ulfoss@ulfoss.dk
Eskesen A/S Tåstrupvej 7 4370 Store Merløse 70103040 www.eskesen.com sales@eskesen.com
FC Plast A/S Kallerupvej 2 4400 Kalundborg 59508696 www.fcplast.dk fc@fcplast.dk
Schoeller-Plast Enterprise A/S Hovedgaden 21 4420 Regstrup 59160160 www.schoeller-plast.dk spe@schoeller-plast.dk
Achton A/S Ordrupvej 19 4540 Fårevejle 59441700 www.achton-as.com info@achton-as.com
HA Plastas ApS Ordrupvej 19 4540 Fårevejle 59441700 www.plastas.dk
Ditlev-Burke Industrial Tools A/S Bobjergvej 2 4550 Asnæs 59648484 www.ditlevburke.dk svend.nielsen@ditlevburke.com
Dan Tools A/S Byhavegårdsvej 2 4571 Grevinge 59363738 sua@dantools.dk
Dansk Poly Fabrik A/S Salbjergvej 42 4622 Havdrup 46185566 www.dapofa.dk dapofa@dapofa.dk
Rpc Promens Bjæverskov A/S Industrivej 3 4632 Bjæverskov 70266810 www.promens.com
Sp Medical A/S Møllevej 1 4653 Karise 56766000 www.kaiserplast.dk kaiser@kaiserplast.dk
Mathiesen Plast ApS Søren Sander Mathiesen Sæddervej 17 4682 Tureby 56283338 www.mathiesen-plast.dk info@mathiesen-plast.dk
C.R. Steglich & Co. A/S Islandsgade 38 4690 Haslev 56313569 www.crsteglich.com crsteglich@mail.dk
C.R. Steglich & Co. A/S Islandsgade 38 4690 Haslev 56313569 www.crsteglich.com crsteglich@mail.dk
Palle Knudsen Kunststoffabrik ApS Ny Esbjergvej 5 4720 Præstø 55991530 www.pkkaps.dk mette.knudsen@pkkaps.dk
GN Resound A/S Industrivej 6 4720 Præstø 72111444 www.gnresound.com
Corning Optical Communications ApS Industriparken 10 4760 Vordingborg 55985599 www.cabelcon.dk cabelcon@corning.com
Raaco A/S Platanvej 19 4800 Nykøbing F 54888400 www.raaco.com mail@raaco.com
Melitek A/S Hartvig Jensensvej 1 4840 Nørre Alslev 70250255 www.melitek.com info@melitek.com
Hardi International A/S Herthadalvej 10 4840 Nørre Alslev 43588300 www.hardi-international.com hardi@hardi-international.com
K. Balling-Engelsen A/S Dyrehegnet 2 4930 Maribo 21317009 www.kbe.dk kbe@kbe.dk
Asicomo A/S Finlandsvej 8 4970 Rødby 54162500 www.asicomo.dk mn@asicomo.dk
Codan Medical ApS Færgevej 4 4970 Rødby 54657411 www.codan.de bogh@codanmedical.dk
Aasum Ejendomme A/S Gartnervænget 1 5240 Odense NØ 66102217 www.aasum.dk aasum@aasum.dk
Plus Pack A/S Energivej 40 5260 Odense S 65506000 www.pluspack.com admin.dk@pluspack.com
Fyens Plastindustri ApS Teknikvej 53 5260 Odense S 66143661 www.fpi.dk mail@fpi.dk
Silwa A/S Egestubben 6 5270 Odense N 66180008 www.silwa.dk laila.lunde@silwa.dk
Bogense Plast A/S Fynsvej 14 5400 Bogense 64811488 www.bogenseplast.dk info@bogenseplast.dk
Heljan A/S Rebslagervej 6 5471 Søndersø 64891188 www.heljan.dk dorther@heljan.dk
Tinby A/S Snavevej 6 5471 Søndersø 64891440 www.tinby.dk info@tinby.dk
Ergomat A/S Snavevej 6 5471 Søndersø 70221840 www.ergomat.dk info@ergomat.dk
Fiberline A/S Barmstedt Alle 5 5500 Middelfart 70137713 www.fiberline.com fiberline@fiberline.com
Medicopack A/S Industrivej 6 5550 Langeskov 63381000 www.promens.com sales.langeskov@promens.com
Destron Fearing A/S Bakkegårds Allé 23 5550 Langeskov 36493344 www.destronfearing.com destrondk@destronfearing.com
Winner Optimist ApS Krogsbjergvej 6 5600 Faaborg 62619303 www.winneroptimist.dk info@winneroptimist.dk
Borring Plast A/S Vædegårdsvej 8 5690 Tommerup 64763464 www.borringplast.dk borringplast@borringplast.dk
Tommerup Plast & Værktøjsfabrik A/S Tallerupvej 74 5690 Tommerup 64761518 www.tpv.as tpv@tpv.as
Bi-Plast Consult ApS Kuopiovej 15 5700 Svendborg 62221900 www.bi-plast.dk mail@bi-plast.dk
Uson Plast A/S Finlandsvej 9 5700 Svendborg 44260260 www.uson.dk uson@uson.dk
SSP Technology A/S Gemalvej 15A 5771 Stenstrup 63244001 www.ssptech.com ssptech@ssptech.com
Fimek ApS Nørrevang 11 5792 Årslev 65902545 www.fimek.dk post@fimek.dk
Trioplast Nyborg A/S Tåsingevej 1 5800 Nyborg 63313000 www.trioplast.com info@trioplast.com
Xperion Ace ApS Birkedam 14 1 th 6000 Kolding 76240044 www.xperion.net hbe@inometa.com
Lm Wind Power A/S Jupitervej 6 6000 Kolding 79840000 www.lmwindpower.com info@lmwindpower.com
Agtrup-Plast ApS Essen 12 6000 Kolding 75566677 www.agtrup-plast.dk ap@agtrup-plast.dk
Nordex Energy Gmbh, Filial af Nordex Energy Gmbh, Niels Bohrs Vej 12B 6000 Kolding 75734400 www.nordex-online.com info@nordex-online.com
Southern Spars Europe A/S Bergensvej 6 6230 Rødekro 74620060 www.southernspars.com eu.info@southernspars.com
Tinggårdsvej Holding A/S Vandværksvej 2B 6340 Kruså 74488444 www.micotron.com
Korona Plast ApS Ormstoft 5 6400 Sønderborg 74421170 www.korona-plast.dk korona-plast@po.dia.dk
Recon A/S Tinggårdvej 1 6400 Sønderborg 74485050 www.recon.dk info@recon.dk
Danfoss A/S – ATT.:  Trainee Center L20 S18 Nordborgvej 81 6430 Nordborg 74882222 www.danfoss.com danfoss@danfoss.com
International Bag Industry A/S Postbox 303 Strandelhjørn Bygade 15 6500 Vojens 74519300 www.ibi-as.dk ibi@ibi-as.dk
House Of Composites ApS Ødis Enghave 2 6580 Vamdrup 73826090 www.houseofcomposites.com info@houseofcomposites.com
Olet Industrigummi A/S Vinkelvej 3 6600 Vejen 75361660 www.olet.dk olet@olet.dk
Forbo Siegling Danmark A/S Industrivej 15 6640 Lunderskov 76840012 www.forbo-siegling.dk siegling.dk@forbo.com
Schela Plast A/S Erhvervsvej 2 6650 Brørup 75388200 www.schela.dk schela@schela.dk
S.T. Plast A/S Falkevej 3 6705 Esbjerg Ø 75470404 www.st-plast.dk st@st-plast.dk
Pte Plast v/ Per Thiim Ebbesen Glentevej 1 6705 Esbjerg Ø 75176412 www.pte-plast.dk per@pte-plast.dk
MP Plast A/S Ørstedsvej 7B 6760 Ribe 75423222 www.mp-plast.dk mp-plast@mp-plast.dk
Lynddahl Plast A/S Industrivej 41 6760 Ribe 75422066
Controlled Polymers A/S Bohrsvej 8 6760 Ribe 76880022 www.conpol.com contact@conpol.com
Avk Plast A/S Øster Vedsted Vej 26A 6760 Ribe 75420144 www.avkplast.dk info@avkplast.dk
Sky-Light A/S Tømrervej 36 6800 Varde 76767575 www.sky-light.dk sky-light@sky-light.dk
Danish Fibres A/S Snedkervej 1 6800 Varde 88389890 www.danishfibres.dk info@danishfibres.dk
Vita Sheet Group A/S Thyrasvej 12 6862 Tistrup 75291900 www.vitasheetgroup.com info@vitasheetgroup.dk
Totax – Plastic A/S Jernbanegade 11 6862 Tistrup 45650700 www.totax.dk invoice@totax.dk
Primo Danmark A/S Jernbanegade 11 6862 Tistrup 75299177 www.primo.com primo@primo.dk
Letbæk Plast A/S Hornevej 18 6862 Tistrup 76981120 www.letbaek.dk info@letbaek.dk
Plast-Profilen A/S Skjernåvej 14 6880 Tarm 75244938 www.plast-profilen.dk info@plast-profilen.dk
Gibo Plast A/S Ferrodanvej 14 6900 Skjern 87251111 www.gibo.dk account@gibo.dk
Vestas Wind Systems A/S Smed Sørensens Vej 5 6950 Ringkøbing 96752575 www.vestas.dk vestas@vestas.dk
Quorning Boats ApS Skærbækvej 101 7000 Fredericia 75562626 www.dragonfly.dk info@dragonfly.dk
Danfoss A/S Ulvehavevej 61 7100 Vejle 74888500
Ammeraal Beltech Modular A/S Hjulmagervej 21 7100 Vejle 75723100 www.unichains.com admin@unichains.dk
Sp Moulding A/S, Juelsminde Afdeling Savværksvej 28 7130 Juelsminde 75695588 www.sp-moulding.dk info@sp-moulding.dk
LEGO System A/S Åstvej 1 7190 Billund 79506070 www.lego.com media@lego.com
C.K. Produktion A/S Kløvermarken 312 7190 Billund 75338800 www.ckp.dk ck@ckp.dk
Hn Søholmgård A/S Kløvermarken 310 7190 Billund 75338700 www.dmiplast.dk bs@hngroup.dk
HN Group A/S Kløvermarken 310 7190 Billund 75338700 www.HNGroup.dk hn@hngroup.dk
Hundebøll Finance A/S Toftegårdsvej 8 7200 Grindsted 20138499 hundeboll.filskov@get2net.dk
Emtelle Scandinavia A/S Vardevej 140 7280 Sønder Felding 86288488 www.emtelle.com salg@emtelle.com
Bt Components A/S Nordre Ringvej 3 7323 Give 76707070 www.velux.com
Billund Plast V/ Henry Smedegaard Filskovvej 10 7330 Brande 75338499 www.billund-plast.dk info@billund-plast.dk
Kifa Plast V/ Kim Fagerlund Nystedvej 9 7400 Herning 96261443 www.kifaplast.dk kf@kifaplast.dk
Ikadan System A/S Højris Alle 89 7430 Ikast 96606400 www.ikadan.dk ikadan@ikadan.dk
Ikadan Plast A/S Højris Alle 89 7430 Ikast 96606400 www.ikadan.dk ikadan@ikadan.dk
R. Færch Plast A/S Rasmus Færchs Vej 1 7500 Holstebro 99101010 www.faerchplast.com dk@faerchplast.com
Westpack A/S Sletten 21 7500 Holstebro 97421933 www.westpack.com sales@westpack.dk
Insign R & D A/S Nørmarkvej 31 7600 Struer 96849090 www.insign.com insign@insign.com
Martin Munkebo A/S Fabriksvej 5 7600 Struer 97850958 www.martinmunkebo.dk mmh@martinmunkebo.dk
Bang & Olufsen Operations A/S Peter Bangs Vej 15 7600 Struer 96841122 www.bang-olufsen.com
Bang & Olufsen A/S Peter Bangs Vej 15 7600 Struer 96841122 www.bang-olufsen.com beoinfo1@bang-olufsen.dk
Fast Plast A/S Vilhelmsborgvej 2 7700 Thisted 97922100 www.fastplast.dk mail@fastplast.dk
Dgs Denmark A/S Tilstedvej 73 7700 Thisted 97922366 www.oticon.dk info@oticon.dk
Kellpo A/S Vilhelmsborgvej 5 7700 Thisted 97912611 www.kellpo.dk info@kellpo.dk
Kirk Plast A/S Hjardalvej 20 7700 Thisted 97971639 www.kirkplast.dk info@kirkplast.dk
J. A. Plastindustri A/S Vestervigvej 163 7755 Bedsted Thy 96881111 japlast.com info@japlast.com
Bach Composite Industry A/S Erhvervsvej 9 7760 Hurup Thy 96883200 www.bach-ci.com info@bach-ci.dk
Ide-Pro Skive A/S Skyttevej 15 7800 Skive 96153200 www.ide-pro.dk ide-pro@ide-pro.dk
RK Plast A/S Fabriksvej 10 7800 Skive 97584055 www.rkplast.dk rkplast@rkplast.dk
Sp Moulding A/S Stoholm Afdeling Søndergade 71 7850 Stoholm Jylland 97541511 www.kaiserplast.dk kaiser@kaiserplast.dk
Malte Haaning Plastic A/S Ringvejen 51 7900 Nykøbing M 97721266 www.hama.dk info@hama.dk
Dencker A/S Færøvej 2 7900 Nykøbing M 97724848 www.dencker.net
Uniwrap A/S Jens Juuls Vej 32 8260 Viby J 86192611 www.uniwrap.dk hd@uniwrap.dk
Aktieselskabet X-Ophan Jegstrupvej 40 8361 Hasselager 86281111 www.x-ophan.dk x-ophan@x-ophan.dk
Martin Høft A/S Birkemosevej 3A 8361 Hasselager 86283711 www.martin-hoeft.com martinhoeft@martinhoeft.com
Fabrikant Peter Frederiksen Dalsbrovej 3 8370 Hadsten 86491333 www.plastform.dk mail@plastform.dk
Psa Industri ApS Toftegårdsvej 10 8370 Hadsten 86983500 www.psaindustri.dk psa@psa.dk
Nordisk Wavin A/S Wavinvej 1 8450 Hammel 86962000 www.wavin.dk wavin@wavin.dk
Hammel Plast A/S Norgesvej 3 8450 Hammel 87620000 www.hammelplast.dk hammelplast@hammelplast.dk
Polyform A/S Lilleringvej 24 8462 Harlev J 86942844 www.polyform.dk polyform@polyform.dk
Terma Aerostructures A/S Fabrikvej 1 8500 Grenaa 87436000 www.terma.com
D.D. Plast ApS Møgelhøj 13 8520 Lystrup 86221688
Dupont Plastic ApS Mejlbyvej 656 8530 Hjortshøj 86999477 www.dupontplastic.dk sli@dupontplastic.dk
Danfoss A/S Hårupvænget 11 8600 Silkeborg 74888000 www.danfoss.com/cd danfoss@danfoss.com
A/S Delli-Plast Askhøjvej 6A 8600 Silkeborg 86841444 www.delliplast.dk delliplast@tele.dk
Rpc Superfos Stilling A/S Industrivej 12 8660 Skanderborg 87935300 www.promens.com finance.stilling@promens.com
AVK GUMMI A/S Mosegårdsvej 1 8670 Låsby 86951311 www.avkgummi.dk avk@avkgummi.dk
Pressalit Group A/S Isagervej 30 8680 Ry 87888788 www.pressalit.com
GM Plast A/S Plutovej 7 8722 Hedensted 75892299 www.gm-plast.dk gm@gm-plast.dk
Grundfos A/S Poul Due Jensens Vej 7 8850 Bjerringbro 87501400 www.grundfos.com info@grundfos.com
Belden Cekan A/S Videhøjvej 4 8883 Gjern 86875299 www.belden.com rikke.lytje@belden.com
Firma Børge Behrenthz Byvejen 36 8920 Randers NV 86454844 www.bbplast.dk borge@bbplast.dk
MV Plast ApS Mirabellevej 9A 8930 Randers NØ 86424240 www.mvplast.dk mvplast@mail.dk
Hornbæk Plastindustri A/S Tinvej 2 8940 Randers SV 87119400 www.hpi.dk hpi@hpi.dk
Toppac A/S Tinvej 2 8940 Randers SV 87119411 www.toppac.dk toppac@toppac.dk
Pharma-Tech A/S Messingvej 23 8940 Randers SV 86481166 www.pharma-tech.dk mail@pharma-tech.dk
Rpc Superfos A/S (factory & Sales Office) Haraldsvej 25 8960 Randers SØ 48266000
Gjøl Vakuum Anlæg A/S Drøvten 44 9440 Aabybro 98277300 www.gva.dk info@gva.dk
Dantoy A/S Sjællandsvej 4 9500 Hobro 96574100 www.dantoy.dk info@dantoy.dk
Schnoor Plast ApS Valsgaardvej 10 9500 Hobro 98523357 www.schnoor-plast.dk info@schnoor-plast.dk
Dania Plast A/S Daniavej 14 9550 Mariager 98583833 www.dania.dk info@dania.dk
Aage Vestergaard Larsen A/S Klostermarken 3 9550 Mariager 98541655 www.avl.dk info@avl.dk
Cava Plastics A/S Houvej 12 9550 Mariager 98541555 www.cavaplastics.dk cavaplastics@cavaplastics.dk
Kildenn Ejendomme Holding A/S Houvej 12 9550 Mariager 98541555 www.kildenn.dk cavaplastics@cavaplastics.com
Logstor A/S Danmarksvej 11 9670 Løgstør 99661000 www.logstor.com logstor@logstor.com
Salling Plast A/S Idrætsvej 22 9681 Ranum 96668300 www.sallingplast.com info@sallingplast.com
Scan Belt Modular Conveyor Systems A/S Læsøvej 12 9800 Hjørring 98909088 www.scanbelt.com mail@scanbelt.com
Expo-Net Danmark A/S Georg Jensens Vej 5 9800 Hjørring 98922122 www.expo-net.dk plast@expo-net.dk
Rolltech A/S W Brüels Vej 20 9800 Hjørring 96233343 www.rolltech.dk info@rolltech.dk
Novo Nordisk A/S Stenager Alle 4 9800 Hjørring 44448888 www.novonordisk.com web@novo.dk
Tub-Ex ApS Industrivej 10 9830 Tårs 98961122 www.tub-ex.com info@tub-ex.com
Roblon Aktieselskab Industrial Fiber Fabriksvej 7 9900 Frederikshavn 96203300 roblon.dk info@roblon.com